Tapahtuma

Seuraava Raamattu alusta loppuun -tapahtuma Jyväskylässä 20.-22.11.2020

Jyväskylän viikonloppu pidetään Tapahtumakeskus Helmessä Okkerinkatu 2. Ohjelma alkaa perjantaina klo 18 ja päättyy sunnuntaina klo 21. Vapaa pääsy. Kaikki ovat tervetulleita!

Ohjelmassa on 48 luentoa, 35 opettajaa ja Raamatun jokainen kirja käydään läpi 24 tunnin aikana. Opettajina toimivat Eero Junkkaala ja Raamatunopetusakatemian kurssin käyneet Raamatun opettajat sekä jyväskyläläisiä seurakuntien työntekijöitä.

Tämä erikoispitkä raamattuopetusrupeama etenee 20 minuutin mittaisin luennoin koko ajan seuraavasti: pe 18-21, la 9-21 ja su 13-21. Jokaisen luennon jälkeen on lyhyt jaloittelutauko. Väliajoilla ja luentoja kuunnellessa voi samanaikaisesti nauttia kahvilan antimista ja runsaasta kirjapöydän valikoimasta. Opetus striimataan, joten kuuntelemista voi jatkaa myös kotona.

Tapahtuman järjestäjinä ovat Raamatunopetusakatemia sekä Kansan Raamattuseura, Suomen Raamattuopisto, Keski-Suomen Kansanlähetys ja Raamatunlukijain liitto.

Helsingissä pidetyt luennot löytyvät yksitellen Youtube-sivulta. Kirjoita Googleen: youtube raamattu alusta loppuun ja sitten se Raamatun kirja, jota haluaa kuunnella. Opetukset löytyvät myös sivulta KRStube. Helsingin tapahtuman ohjelman ja luennoitsijat löydät täältä Turun ohjelman jälkeen.

Jyväskylän jälkeen seuraava RAL-tapahtuma on Tampereella Pispalan kirkossa 26.-28.3.2021 ja sitä seuraava Lahdessa Keski-Lahden kirkossa 15.-17.10.2021.

Raamattu alusta loppuun – tapahtuma Jyväskylässä 20.-22.11.2020

Ohjelma:

Perjantai 20.11.

18.00                  1. Moos.           Eero Junkkaala, TT, raamattukouluttaja, Helsinki

18.30                  2. Moos.           Anu Vuola, TM, raamattutyön koordinaattori, RLL, Helsinki

19.00                  3.-5. Moos.      Miika Mäkinen, seurakuntapastori, Jyväskylä

19.30                  Joos.                   Kari Valkonen, DI, raamatunopettaja, Jyväskylä                     

20.00                  Tuom.                Päivi Liiti, hiippakuntapastori, Oulu

20.30                  Ruut                   Pirjo Ketola, projektipäällikkö, Pirkkala

21.00                  Päivä päättyy

Lauantai 21.11.            

09.00                  1.-2. Sam.         Eero Junkkaala

09.30                  1.-2. Kun.          Juho Sankamo, TT, Turku

10.00                  1.-2. Aik.           Juho Sankamo

10.30                  Esra ja Neh.     Matti Rahja, Rauhan Sanan puheenjohtaja, Kempele          

11.00                  Ester                   Rauni Tarvonen, seurakuntapastori, Pieksämäki                    

11.30                  Job                      Kalle Virta, pastori, varatoiminnanjohtaja, KRS, Lohja

12.00                  Psalmit              Timo Hakkarainen, tekn. lis., Kempele

12.30                  Sananlaskut     Jorma Saarinen, TM, Iso Kirja -opiston lehtori, Jyväskylä

13.00                  Saarn. ja Laul.l. Jorma Tarhio, FT, professori emeritus, Espoo

13.30                  Jesaja                 Eero Junkkaala

14.00                  Jeremia ja Val.v. Pertti Pekkarinen, KM, luokanopettaja, Jyväskylä

14.30                  Hesekiel            Anitta Vuorela, pastori, kumppanuuspäällikkö, Sansa

15.00                  Daniel                Eero Junkkaala                                                        

15.30                  Hoosea              Minna Kujala-Wirth, ELT, Mäntsälä

16.00                  Joel ja Ob.        Vesa Kosonen, DI, TM, Helsinki

16.30                  Aamos               Jaakko Rahja, dipl. ins., Kirkkonummi            

17.00                  Joona                 Jorma Tarhio

17.30                  Miika                  Arja Pietarila, opettaja, TM, Espoo

18.00                  Nah. ja Hab.     Vesa Kosonen

18.30                  Sefanja              Juha Hilli, TM, Oulu

19.00                  Haggai                Kaisa Koivula, psykologi, psykoterapeutti, Vantaa

19.30                  Sakarja ja Mal.  Erkki Peltola, kehittämisjohtaja (el.), Oulu

20.00                  Matteus            Esa Hyvönen, helluntaiseurakunnan johtaja, Jyväskylä

20.30                  Markus              Seppo Eirola, sellisti, Turku

21.00                  päivä päättyy

Sunnuntai  22.11.    

13.00                  Luukas               Heimo Lajunen, LL, yleislääkäri, Jyväskylä

13.30                  Johannes          Teemu Hartikainen, tekn. tohtori, Tampere

14.00                  Ap.t                    Tero Hietanen, kappalainen, Kotka

14.30                  Room.                Eero Junkkaala

15.00                  1.-2. Kor.           Jukka Jämsen, pastori, hiippakuntasihteeri, Jyväskylä          

15.30                  Gal.                     Aino Viitanen, aluejohtaja, SRO, Jyväskylä

16.00                  Ef.                        Riitta Paajanen, työfysioterapeutti, perhehoitaja, Tampere

16.30                  Fil. ja Kol.          Mauri Tervonen, TT, pastori, Jyväskylä

17.00                  1.-2. Tess.         Johannes Hyytinen, opetusneuvos, Piippola

17.30                  1.-2. Tim.          Eero Junkkaala

18.00                  Tiit. ja Filemon Kalevi Laaksonen, OTT, dos., Espoo

18.30                  Hepr.                  Harri Alatupa, piirijohtaja, Keski-Suomen KL, Jyväskylä

19.00                  Jaakob               Niina Kari, seurakuntapastori, Jyväskylä

19.30                  1.-3. Joh.           Pirkko Räty-Ryynänen, vapaaehtoinen julistustyöntekijä, SRO, Juuka                                     

20.00                  1.-2. Piet. + Juuda Jaakko Pirttiaho, raamattukouluttaja, KRS, Jyväskylä                                 

20.30                  Ilmestyskirja   Eero Junkkaala

21.00                  päivä päättyy

Turun Raamattu alusta loppuun -tapahtuma 17.-19.1.2020

Perjantai 17.1.

18.001. Moos.Eero Junkkaala, TT, raamattukouluttaja, Helsinki
18.302. Moos.Jouni Lehikoinen, kirkkoherra, Mikaelinseurakunta 
19.003.-4. Moos.Jorma Kalajoki, rovasti, Turku
19.305. Moos.Topias Tanskanen, TM, tohtorikoulutettava, Lempäälä
20.00Joos.Pirjo Ketola, projektipäällikkö, Pirkkala
20.30Tuom.Vesa Kosonen, DI, TM, Helsinki
21.00Päivä päättyy

 

Lauantai 18.1.

09.00RuutJorma Tarhio, FT, professori, Espoo
09.301.-2. Sam.Eero Junkkaala
10.001.-2. Kun.Juho Sankamo, TT, Turku
10.301.-2. Aik.Juho Sankamo
11.00Esra ja Neh.Eero Junkkaala 
11.30EsterJaakko Rahja, dipl. ins., Kirkkonummi
12.00JobKalle Virta, pastori, varatoiminnanjohtaja, KRS, Lohja
12.30PsalmitJuha Vähäsarja, pastori, metropolialueen johtaja, SRO, Espooo
13.00SananlaskutPekka Lindqvist, TT, yliopistonopettaja, Turku
13.30Saarn. ja Laul.lauluTimo Hakkarainen, Tekn. lis., Kempele
14.00JesajaTanja Häkkinen, pastori, Pori
14.30JeremiaEero Junkkaala
15.00HesekielAntti Laato, TT, professori, Turku
15.30DanielAnitta Vuorela, pastori, kumppanuuspäällikkö, Sansa, Hyvinkää 
16.00HooseaTopias Tanskanen
16.30Jooel ja Ob.Suvi Lehtimäki, kappalainen, Kalajoki
17.00AamosArja Pietarila, KM, TM, opettaja, Espoo
17.30JoonaJorma Tarhio
18.00MiikaTimo Nisula, TT, Turun Lutherin kirkon pastori, SLE
18.30Naah. ja Hab.Risto Heikkilä, rovasti, teol.lis., Turku
19.00SefanjaLaura Kalaja, lähetyssihteeri, Liikemiesten lähetysliitto
19.30HaggaiKalevi Laaksonen, OTT, Dos., Espoo
20.00SakarjaJuho Sankamo
20.30MalakiaEero Junkkaala
21.00päivä päättyy

 

Sunnuntai 19.1.

12.00MatteusEero Junkkaala
12.30MarkusSeppo Eirola, sellisti, Turku 
13.00LuukasMatti Hernesaho, pastori, Mikaelinseurakunta, Turku
13.30JohannesEero Junkkaala
14.00Ap.tJorma Kalajoki
14.30Room.Jukka Paananen, lähetysjohtaja, Lähetysyhdistys Rauhan Sana, Kokkola
15.001.-2. Kor.Riitta Paajanen, työfysioterapeutti, perhehoitaja, Tampere 
15.30Gal.Jonathan Westergård, pastori, Mikaelinseurakunta, Turku
16.00Ef.Jouko Ruohomäki, TT, Turku
16.30Fil. ja Kol.Hannu Välimäki, KRS:n työntekijä, Turku
17.001.-2. Tess.Pyry Winter, Kansanlähetyksen pastori, Turku
17.301.-2. Tim.Kaisa Koivula, psykologi, psykoterapeutti, Vantaa
18.00Tiit. ja FilemonKalle Sorsa, yrittäjä, Helsinki
18.30Hepr.Anu Vuola, TM, Raamatutyön koordinaattori, RLL, Helsinki
19.001.-2. Piet., JuudaEero Junkkaala
19.301.-3. Joh.Saija Mäenpää, koulutyön pastori, Tampere    
20.00JaakobSalme Blomster, terapeutti, Espoo 
20.30IlmestyskirjaEero Junkkaala
21.00päivä päättyy

Helsingissä pidetyt luennot voi kuunnella yksitellen Radio Deistä lauantaisin klo 21.03 ja uusintana sunnuntaisin klo 15.35. Ensimmäinen luento oli 14.9. Tästä voi laskea, milloin mikin Raamatun kirja on ohjelmassa.

Helsingissä pidettiin vastaava tapahtuma 6.-8.9.2019. Tässä Helsingin Raamattu alusta loppuun- viikonlopun luento-ohjelma

Perjantai

18.001. Moos.Eero Junkkaala, TT, raamattukouluttaja, Helsinki
18.302. Moos.Arto Antturi, kirkkoherra, Pitäjänmäki, Helsinki
19.003.-4. Moos.Eero Junkkaala
19.305. Moos.Topias Tanskanen, TM, tohtorikoulutettava, Lempäälä
20.00Joos.Pirjo Ketola, projektipäällikkö, Pirkkala
20.30Tuom.Vesa Kosonen, DI, TM, Helsinki
21.00Päivä päättyy

 

Lauantai

09.00RuutJorma Tarhio, FT, professori, Espoo
09.301.-2. Sam.Eero Junkkaala
10.001.-2. Kun.Juho Sankamo, TT, Turku
10.301.-2. Aik.Juho Sankamo
11.00Esra ja Neh.Soile Rantavuori-Kähärä, pastori, Tampere 
11.30EsterAija Auren, pastori, Mikkeli
12.00JobKalle Virta, pastori, varatoiminnanjohtaja, KRS, Lohja
12.30PsalmitSalme Blomster, terapeutti, Espoo
13.00SananlaskutEero Junkkaala
13.30Saarn. ja Laul.lauluTimo Hakkarainen, Tekn. lis., Kempele
14.00JesajaEero Junkkaala
14.30JeremiaAnitta Vuorela, pastori, kumppanuuspäällikkö, Sansa, Hyvinkää
15.00HesekielEero Junkkaala
15.30DanielPäivi Peittola, kaupunkityöntekijä, KRS, Helsinki 
16.00HooseaAnu Vuola, TM, raamattutyön koordinaattori, RLL, Helsinki
16.30Jooel ja Ob.Jari Jolkkonen, pastori, Helsingin Raamattukoulun rehtori, Helsinki
17.00AamosTaito Heikkilä, TM, Helsinki
17.30JoonaJorma Tarhio
18.00MiikaKalevi Komppa, paperityömies, Kuusankoski
18.30Naah. ja Hab.Eero Junkkaala
19.00SefanjaKalevi Laaksonen, OTT, Dos., Espoo
19.30HaggaiKaisa Koivula, psykologi, psykoterapeutti, Vantaa
20.00SakarjaEero Junkkaala
20.30MalakiaJari Nordman, rovasti, aluejohtaja, SRO, Iitti
21.00päivä päättyy

 

Sunnuntai

12.00MatteusEero Junkkaala
12.30MarkusJani Heino, opiskelijatyöntekijä, KRS, Helsinki 
13.00LuukasAino Viitanen, aluejohtaja, SRO, Jyväskylä
13.30JohannesTinja Halunen, TM, nuorisosihteeri, Uusheräys, Helsinki
14.00Ap.tJukka Kivimäki, insinööri, kehittämispäällikkö, Espoo
14.30Room.Ari Kunnamo, pastori, Espoo
15.001.-2. Kor.Riitta Paajanen, työfysioterapeutti, perhehoitaja, Tampere 
15.30Gal.Eero Junkkaala
16.00Ef.Jukka Vanne, kappalainen, Pitäjänmäki, Helsinki
16.30Fil. ja Kol.Jorma Tarhio
17.001.-2. Tess.Seppo Palonen, missiosihteeri, Helsingin Kansanlähetys, Vantaa
17.301.-2. Tim.Yrjö Ikonen, pastori, Tuomiokirkkoseurakunta, Helsinki
18.00Tiit. ja FilemonTeemu Hartikainen, Tekn.tri, Tampere
18.30Hepr.Eero Junkkaala
19.001.-2. Piet., JuudaTero Hietanen, kappalainen, Kotka-Kymin seurakunta
19.301.-3. Joh.Maika Vuori, pastori, Pitäjänmäki, Helsinki 
20.00JaakobSanteri Marjokorpi, TM, opettaja, päätoimittaja, SRO, Kauniainen 
20.30IlmestyskirjaEero Junkkaala
21.00päivä päättyy