Tapahtuma

Seuraava Raamattu alusta loppuun -tapahtuma pidetään Oulussa 15.-17.3.2024

Ohjelmassa on 48 luentoa, 35 opettajaa ja Raamatun jokainen kirja käydään läpi 24 tunnin aikana. Opettajina toimivat Eero Junkkaala ja Raamatunopetusakatemian kurssin käyneitä Raamatun opettajia sekä Oulun ja lähialueiden seurakuntien työntekijöitä.

Tämä erikoispitkä raamattuopetusrupeama etenee 20 minuutin mittaisin luennoin koko ajan seuraavasti: pe 18-21, la 9-21 ja su 12-21. Jokaisen luennon jälkeen on lyhyt jaloittelutauko. Väliajoilla ja luentoja kuunnellessa voi samanaikaisesti nauttia kahvilan antimista ja runsaasta kirjapöydän valikoimasta.

Luennot striimataan, joten niitä voi seurata myös etänä.

Tapahtuman ohjelma:

perjantai 15.3.

18.00                 1. Moos.           Eero Junkkaala, TT, raamattukouluttaja, Helsinki

18.30                 2. Moos.           Pekka Rehumäki, rovasti, FT, Oulu

19.00                 3.-4. Moos.      Malla Lepistö, pastori, Puijon srk, Kuopio

19.30                 5. Moos.           Markku Hurme, TkT, Helsinki

20.00                 Joos.                  Johannes Hyytinen, opetusneuvos, Piippola                     

20.30                 Tuom.               Riitta Paajanen, työfysioterapeutti, perhehoitaja, Tampere

21.00                 Päivä päättyy

lauantai 16.3.

09.00                 Ruut                   Petri Satomaa, kirkkoherra, TM, KM, Oulunsalon srk., Oulu

09.30                 1.-2. Sam.         Lea Kujanpää, pastori, koulutusjohtaja, KRS, Kirkkonummi

10.00                 1.-2. Kun.          Eero Junkkaala

10.30                 1.-2. Aik.           Malla Lepistö

11.00                 Esra ja Neh.     Ilkka Mäkinen, kirkkoherra, Oulujoen srk., Oulu           

11.30                 Ester                  Keijo Kaikkonen, Kempele   

12.00                 Job                     Jukka Joensuu, kappalainen, Oulunsalon srk., Oulu

12.30                 Psalmit              Iida Glumoff, pastori, Karjasillan srk., Oulu

13.00                 Sananlaskut     Kari Virolainen, YT, Fil.lis., Lumijoki

13.30                 Saarn. ja Laul.l. Matias Leskinen, pastori, Tuomiokirkkosrk., Oulu

14.00                 Jesaja                Eero Junkkaala

14.30                 Jeremia ja Val.v. Heikki Kerätär, pastori, Karjasillan srk., Oulu

15.00                 Hesekiel            Markku Hurme

15.30                 Daniel                Matti Rahja, Rauhan Sanan puheenjohtaja, Kempele                                                     

16.00                 Hoosea             Antti Rämö, insinööri, projektipäällikkkö, Turku

16.30                 Joel ja Ob.        Heikki Kuusela, TTM, Jyväskylä

17.00                 Aamos               Pauli Niemelä, kirkkoherra, Kiimingin srk., TT           

17.30                 Joona                Jaakko Tuisku, kirkkoherra, Karjasillan srk., TT

18.00                 Miika                 Petteri Tuulos, kappalainen, Tuiran srk., Oulu

18.30                 Nah. ja Hab.    Kaisa Koivula, psykologi, psykoterapeutti, Vantaa

19.00                 Sefanja              Riitta Paajanen

19.30                 Haggai              Timo Suutari, pastori, Pohjois-Suomen Kansanlähetys

20.00                 Sakarja              Erkki Peltola, DI, Oulu

20.30                 Malakia             Heikki Pesämaa, kappalainen, Kiimingin srk.

21.00                 päivä päättyy

sunnuntai 17.3.

klo 10 Messu, Karjasillan kirkko

12.00                 Matteus            Klaus Kallioranta, kappalainen, Kiimingin srk.

12.30                 Markus              Outi Pohjanen, vt. kirkkoherra, Haukiputaan srk.

13.00                 Luukas               Niilo Pesonen, kirkkoherra, Tuiran srk., TT

13.30                 Johannes          Saija Kronqvist, pastori, hiippakuntasihteeri, Oulu

14.00                 Ap.t                    Jorma Kalajoki, rovasti, Turku

14.30                 Room.               Joonas Vapaavuori, pastori, Oulujoen srk., Oulu

15.00                 1.-2. Kor.          Lea Kujanpää                        

15.30                 Gal.                    Timo Hakkarainen, tekn. lis., Kempele

16.00                 Ef.                      Eero Junkkaala

16.30                 Fil. ja Kol.         Juhani Lavanko, rovasti, Oului

17.00                 1.-2. Tess.        Eero Junkkaala

17.30                 1.-2. Tim.          Mika Pouke, pastori, SRO:n aluejohtaja, Oulu

18.00                 Tiit. ja Filemon Juha Hilli, Kempele

18.30                 Hepr.                 Keijo Nissilä, rovasti, TT, Oulu

19.00                 Jaakob              Pekka Mustakallio, pastori, piispan erityisavustaja, Oulu

19.30                 1.-3. Joh.          Lea Kujanpää                       

20.00                 1.-2. Piet. + Juuda Eero Junkkaala                                        

20.30                 Ilmestyskirja    Eero Junkkaala

21.00                 päivä päättyy