Tapahtuma

Tampereen peruutettu RAL-viikonloppu on siirretty puolentoista vuoden päähän, 28.-30.10.2022. Sitä ennen vastaava tapahtuma vaihtuvilla luennoitsijoilla toteutetaan Lahdessa 15.-17.10.2021 ja Jyväskylässä 18.-20.3.2022.

Seuraava Raamattu alusta loppuun -tapahtuma on siis Lahdessa Ristinkirkossa 15.-17.10.2021

Ohjelmassa on 48 luentoa, 38 opettajaa ja Raamatun jokainen kirja käydään läpi 24 tunnin aikana. Opettajina toimivat Eero Junkkaala ja Raamatunopetusakatemian kurssin käyneet Raamatun opettajat sekä Lahden seurakuntien työntekijöitä.

Tämä erikoispitkä raamattuopetusrupeama etenee 20 minuutin mittaisin luennoin koko ajan seuraavasti: pe 18-21, la 9-21 ja su 13-21. Jokaisen luennon jälkeen on lyhyt jaloittelutauko. Väliajoilla ja luentoja kuunnellessa voi samanaikaisesti nauttia kahvilan antimista ja runsaasta kirjapöydän valikoimasta. Opetus striimataan, joten kuuntelemista voi jatkaa myös kotona.

Tapahtuman järjestäjinä ovat Raamatunopetusakatemia sekä Kansan Raamattuseura, Suomen Raamattuopisto, Päijät-Hämeen Kansanlähetys sekä Lahden ev. lut. seurakunnat.

Lahden RAL-viikonlopun ohjelma:

Perjantai 15.10.

18.00                 1. Moos.           Eero Junkkaala, TT, raamattukouluttaja, Helsinki

18.30                 2. Moos.           Miika Hämäläinen, kirkkoherra, Keski-Lahden seurakunta

19.00                 3.-4. Moos.      Riitta Särkiö, TT, kappalainen, Launeen seurakunta              

19.30                 5. Moos.           Niklas Furu, toiminnanjohtaja, Teen Challenge Finland ry

20.00                 Joos.                  Anu Vuola, TM, Kauniainen

20.30                 Tuom.               Markku Kuusjärvi, nuorisotyöntekijä, luontomatkailualan yrittäjä, Pirkkala

21.00                 Päivä päättyy

Lauantai 16.10.

09.00                 Ruut                   Anne Takala, julistustyöntekijä, Päijät-Hämeen Kansanlähetys                          

09.30                 1.-2. Sam.         Eero Junkkaala

10.00                 1.-2. Kun.          Pekka Särkiö, TT, kenttäpiispa

10.30                 1.-2. Aik.           Pekka Eskelinen, rovasti, Lahti

11.00                 Esra ja Neh.     Jari Nordman, rovasti, Suomen Raamattuopiston aluejohtaja, Kausala            

11.30                 Ester                  Pirjo Ketola, projektipäällikkö, Pirkkala

12.00                 Job                     Kia Sammalkorpi, kappalainen, Joutjärven seurakunta

12.30                 Psalmit              Kalle Virta, pastori, varatoiminnanjohtaja, Kansan Raamattuseura, Mäntsälä

13.00                 Sananlaskut     Anne-Maria Rämö, seurakuntapastori, Nastola

13.30                 Saarn. ja Laul.l. Markus Korri, pastori, Kansanlähetysopiston kurssivastaava, Lahti

14.00                 Jesaja                Eero Junkkaala                          

14.30                 Jeremia ja Val.v. Timo Hakkarainen, tekn. lis., Kempele

15.00                 Hesekiel            Vesa Kosonen, DI, TM, Helsinki

15.30                 Daniel                Eero Junkkaala                                                     

16.00                 Hoosea             Severi Laakso, muusikko, seurakuntapastori, Tampere

16.30                 Joel ja Ob.        Juho Sankamo TT, Turku

17.00                 Aamos               Erkki Suhonen, kappalainen, Joutjärven seurakunta

17.30                 Joona                Elisabet Vähäsöyrinki, seurakuntapastori, Joutjärven seurakunta

18.00                 Miika                 Kari Eskelinen, kirkkoherra, Nastolan seurakunta

18.30                 Nah. ja Hab.    Vesa Kosonen

19.00                 Sefanja              Lea Kujanpää, MuM, dipl. huilisti, seurakuntapastori, Nurmijärvi

19.30                 Haggai              Kaisa Koivula, psykologi, psykoterapeutti, Vantaa

20.00                 Sakarja              Juho Sankamo

20.30                 Malakia             Petri Kortelahti, pastori, Raamattuopiston julistustyön johtaja, Kauniainen

21.00                 päivä päättyy

Sunnuntai 17.10.

12.00                 Matteus            Eero Junkkaala

12.30                 Markus              Pekka Arvio, HLT, Hämeenlinna                                                   

13.00                 Luukas               Seppo Hämäläinen, rovasti, Lahti

13.30                 Johannes          Hanna Amaringo, TM, opettaja, Pieksämäki

14.00                 Ap.t                    Lauri Nikkola, FM, Maanpuolustuskorkeakoulun vanhempi lehtori, Kerava

14.30                 Room.               Eero Junkkaala

15.00                 1.-2. Kor.          Teemu Hartikainen, energiapolitiikan dosentti, Tampere    

15.30                 Gal.                    Jari A. Jolkkonen, pastori, Helsingin Raamattukoulun toiminnanjohtaja

16.00                 Ef.                      Riitta Paajanen, työfysioterapeutti, perhehoitaja, Tampere

16.30                 Fil. ja Kol.         Jukka Immeli, seurakuntapastori, Keski-Lahden seurakunta

17.00                 1.-2. Tess.        Peeti Kallonen, piirijohtaja, Päijät-Hämeen Kansanlähetys, Lahti

17.30                 1.-2. Tim.          Timo Kangas, seurakuntapastori, Mikkeli

18.00                 Tiit. ja Filemon Virpi Vikman, seurakuntapastori, Nastola

18.30                 Hepr.                 Eero Junkkaala

19.00                 1.-2. Piet. + Juuda Kalevi Laaksonen, OTT, dosentti, Espoo

19.30                 1.-3. Joh.          Minna Kujala-Wirth, ELT, Mäntsälä                                            

20.00                 Jaakob              Jari Nordman

20.30                 Ilmestyskirja    Eero Junkkaala

21.00                 päivä päättyy